Huisvesting: Wie helpt Hemus?
Feike Tibben
Onder deze titel heeft Feike op 26 juni, de informatieavond, uitgelegd wie Hemus zou kunnen helpen en hoe de sportfinanciering er uit ziet.
Daarvoor hadden anderen al een uitgebreide uitleg gegeven over wat er allemaal nodig is om de huisvesting op termijn in orde te krijgen. De volledige presentatie kan je hier bekijken.


Hemus kan van veel partijen steun krijgen:
· De sportwereld: roeibond, NOC*NSF en ministerie
· Fondsen
· Inwoners van Amersfoort
· Bedrijven
· Gemeente

Het gros van deze partijen is de afgelopen maanden in beeld gebracht: wat kunnen ze voor ons betekenen en hoe kunnen we hen bereiken.
De belangrijkste partij is op dit moment de gemeente. Bedrijven zullen best interesse gaan tonen, maar dan moeten we concreet kunnen praten over een locatie of een gebouw. Bij fondsen geldt dit eigelijk ook; al geldt hier dat fondsen vooral bijdragen als er sprake is van iets bijzonders, bijvoorbeeld en bijzondere, vernieuwende bouwvorm, of een gebouw dat aangepast moet worden voor een bijzondere doelgroep of functie. Als Hemus bijvoorbeeld zou besluiten om overdag de roeivereniging op te stellen voor gehandicapte sporters of de revalidatiegroep van het ziekenhuis zou de aanpassing van het gebouw betaald kunnen worden uit speciale fondsen. De mogelijkheden van landelijke sportkoepels zijn beperkt, zeker financieel en beperkt zich vooral tot steun bij de lobby.

De gemeente is voor ons de belangrijkste partij zowel procedureel (zij kunnen een plek aanwijzen) als financieel. We moeten daarbij wel buiten gebaande paden treden. Volgens de gangbare regels worden maar een paar 'basis'-sporten (voetbal, hockey, korfbal, zwemmen etc) sterk gesubsidieerd, terwijl andere zgn particuliere sporten alleen geld ontvangen voor hekwerk en riolering. Voor Hemus zou dat neerkomen op een gemeentelijke bijdrage van €45.000. Een dergelijk bedrag is te weinig om een gebouw te realiseren dat, zoals uit de berekening is gebleken, €1.4 mln kost.
Het is ook onredelijk. Terwijl de gemiddelde bijdrage per sporter in Amersfoort € 45 bedraagt heeft Hemus, als we alles bij elkaar optellen, tot nu toe zo'n € 5 per lid ontvangen. Dat ligt overigens niet aan de inspanningen van Hemus, maar aan de beperkingen.

Wat gaan we vragen?
Natuurlijk vragen we aan de gemeente om te helpen bij het verwerven van goedkope leningen via het waarborgfonds sport. Maar ook met een goedkope lening komen we er niet. Daarom gaat Hemus aan de gemeente vragen om de bestaande manier van sportsubsidiëring opzij te schuiven en het achterstallige ondersteuningsbedrag én het bedrag dat we eigenlijk de komende 30 jaar (leeftijd van een gebouw) zouden mogen verwachten, in één keer af te doen: Hemus vraagt een bedrag van €600.000 + de grond.

Wat moeten we daarvoor doen? Het buiten de gebaande paden treden betekent dat ongebruikelijke wegen moeten worden bewandeld. Er is een stevig lobbytraject nodig. Gelukkig heeft zich hiervoor een prima gezelschap leden opgegeven.
Maar de echte lobby, die zit natuurlijk bij alle leden. Want wie Hemus het meest helpt zijn jullie zelf! Door te vertellen aan wie dan ook in je omgeving wie we zijn, wat we willen, waarom we dat willen en waarom we hulp nodig hebben.